„FASER” S.A. : Wygodniejszy aparat dla ratowników górniczych

„FASER” S.A. :Wygodniejszy aparat dla ratowników górniczych

W niedawno zakończonej, ekstremalnie trudnej i dramatycznej akcji ratowniczej w kopalni „Zofiówka” należącej do JSW SA ratownicy używali aparatów roboczych W-70 produkcji „FASER” S.A.W tarnogórskiej fabryce skutkowało to zwiększonymi zamówieniami pochłaniaczy do tego typu sprzętu ochrony dróg oddechowych.”FASER” S.A. zapotrzebowanie użytkowników realizuję na bieżąco, ale dla ratowników górniczych ma już wygodniejszy aparat roboczy W-70 M.

Aparat nowej generacji jest lżejszy odstarszego brata aż o 4,5 kg (waży 13,5 kg). Dla ratowników w akcji każdy kilogram sprzętu ma istotne znaczenie. W-70M w porównaniu do swego poprzednika ma bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne obudowę i co istotne o ergonomicznym kształcie. A to ułatwia przeciskanie się w zasypanych wyrobiskach. Udoskonalony system noszenia wykonano dokładnie według sugestii ratowników używających tego typu sprzęt. Najistotniejszą innowacją jest „serce” aparatu czyli nowoczesnypochłaniacz oraz zastąpienie butli stalowej na lżejszą kompozytową i wbudowanie kasety do schładzania powietrza. W starszej wersji tego sprzętu pojemnik do schładzania powietrza: SAT-2M, był na zewnątrz czyli ratownicy musieli go przypinać do paska.

– Aparat W-70M ma elektroniczny system nadzoru funkcjonowania aparatu, który zastąpił dawny wskaźnik ciśnienia. Zapewnia większy komfort oddychania, bo opory powietrza są o wiele mniejsze. Oddzielny SAT-2M, czyli pojemnik do schładzania powietrza, zastąpiliśmy zabudowaną kasetą z żelem, która działa jak przenośna zamrażarka. Dodatkowym walorem tego aparatu jest to, że może być wielokrotnie sprawdzany przez ratowników i zachowuje gotowość do użycia przez wiele tygodni. Jego poprzednik już po kilku sprawdzeniach szybko się aktywował i praktycznie nadawał się do wymiany na nowy – wyjaśnia Krzysztof Stroba, wiceprezes Fabryki Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych”FASER” S.A.

Nowej generacji sprzęt dla górnictwa podziemnego był prezentowany podczas III Konferencji Naukowej Wyzwania Współczesnego Górnictwa „Z przeszłości w przyszłość” oraz XI Warsztatów Górniczych „Ratownictwo XXI wieku”, które odbywały się 10-11 kwietnia br. w Tarnowskich Górach. Kierownictwo”FASER” S.A. zademonstrowało uczestnikom obrad m.in. aparat roboczy dla ratowników W-70 M oraz prototyp aparatu ewakuacyjnego dla górników AU-10 z tlenem sprężonym w butli, który jest następcą używanego AU-9L. Aparaty dla ratowników w najbliższych tygodniach będą prezentowane w kopalniach: Silesia, Murcki, Bogdanka i Zofiówka.


Oprac. J. Talarczyk 

Na zdjęciach:

1. Prototyp aparatu roboczego dla ratowników W-70 M (pierwszy z lewej) prezentowano niedawno podczas III Konferencji Naukowej Wyzwania Współczesnego Górnictwa „Z przeszłości w przyszłość”.

2. Edward Guzy, dyrektor ds badań i rozwoju FSRiLG „FASER” S.A.przedstawia walory użytkowe nowego aparatu dla ratowników W-70 M.