„FASER” S.A. : wśród liderów bezpieczeństwa państwa.

„FASER” S.A. : wśród liderów bezpieczeństwa państwa

21 czerwca br. w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa – 2018”. W kategorii „Innowacyjny Produkt” nagrodzony został m.in. filtropochłaniacz (FPT 200R DANA) do samobieżnych armatohaubic, którego producentem jest FSRiLG”FASER” S.A.. W imieniu kierownictwa tarnogórskiej fabryki prestiżową statuetkę i certyfikat Lidera Bezpieczeństwa Państwa – 2018 odebrał Edward Guzy – dyrektor d.s. badań i rozwoju „FASER” S.A..

Organizatorem  konkursu jest Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych z siedzibą w Bydgoszczy. Patronat honorowym nad tegoroczną, szóstą już konkursową edycją objął SzefBiura Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Paweł Sołocha. Uczestnikami tej specyficznej rywalizacji są firmy, instytucje, instytuty naukowo-badawcze i uczelnie, których oferta ma lub potencjalnie może mieć zastosowanie w szeroko rozumianym bezpieczeństwie i obronności. Ocenie ekspertów, m.in. z Wojskowej Akademii Technicznej, zasiadających w Komisji Konkursowej poddano różnorodne wyroby, usługi i projekty oraz firmy. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: Innowacyjny Produkt oraz Innowacyjna Firma na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności. Celem konkursu jest uhonorowanie polskich firm oraz powstających w nich produktów, przyczyniających się do unowocześniania wyposażenia służb mundurowych, jak również usprawniających funkcjonowanie ich systemów zarządzania.

Jak informuje Jan Andrzej Ligus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa” i prezes bydgoskiego stowarzyszenia, w tegorocznej edycji jurorzy oceniali 28 produktów oraz 14 firm.

„FASER” S.A.uczestniczył w tym konkursie po raz pierwszy. Nagrodzony filtropochłaniacz dla armatohaubic jest w ofercie tarnogórskiej fabryki od ubiegłego roku. „FASER” S.A. znany przede wszystkim ze sprzętu ratowniczego i lamp dla górnictwa jest wykonawcą aż 129 różnorodnych produktów dla różnych branż przemysłu, w tym 31 dla wojska. Wśród nich są m.in. filtropochłaniacze służące do oczyszczania powietrza ze skażeń, urządzenia filtrowentylacyjne do schronów polowych i stacjonarnych, aparaty ewakuacyjne dla załóg pojazdów opancerzonych. W czerwcu br. specjaliści Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej przeprowadzali w fabryce trzydniowy audyt systemu zarządzania jakością, funkcjonujący w zakładzie, w zakresie zachowania standardów obowiązujących w wojsku oraz warunków realizacji eksportu wyrobów w celach obronności kraju. Wynik audytu jest pozytywny, a to oznacza, że certyfikaty uzyskane przez fabrykę w zakresie produkcji wyrobów o przeznaczeniu wojskowym zachowują ważność przez kolejne trzy lata.


Oprac. J. Talarczyk