„FASER” S.A. : wśród nagrodzonych na Międzynarodowych Targach Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2018 r.

„FASER” S.A. : wśród nagrodzonych na Międzynarodowych Targach Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa

SAWO 2018 r.

Podczas odbywających się 24-26 kwietnia br. Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO w Poznaniu przyznano prestiżowe nagrody. Złoty Medal SAWO 2018 otrzymał zestaw odzieży ochronnej i bielizny o właściwościach termoregulacyjnych dla ratowników górniczych. Projekt tego innowacyjnego produktu został opracowany przez konsorcjum firm – Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB, Centralną Stację Ratownictwa Górniczego S.A., ZOSP RP Wytwórnię Umundurowania Strażackiego w Brzezinach, Fabrykę Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych”FASER” S.A., Instytut Technologii Bezpieczeństwa MORATEX.

Ten sam zestaw odzież i bielizny nagrodzono również Grand Prix SAWO 2018. Jest ono przyznawane w kilku kategoriach na podstawie eksperckiego wyboru produktów wyróżnionych Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznański, w ramach których organizowane jest SAWO. Uczestnicy projektowego konsorcjum uhonorowani zostali okolicznościowymi dyplomami. Udział „FASER” S.A. w pracach nad innowacyjną odzieżą i bielizną dla ratowników górniczych dotyczył systemu wentylacji powietrzem tego wyrobu.

To nie pierwszy sukces projektu ultranowoczesnej odzieży dla ratowników górniczy. Był już nagradzany Złotym Medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii w Brukseli w 2016 r.

W opisie tej unikatowej konfekcji czytamy, że „zestaw odzieży ochronnej i bielizny o właściwościach termoregulacyjnych dla ratowników górniczych składa się z: odzieży ochronnej o cechach niepalnych, antyelektrostatycznych i wysokiej odporności mechanicznej, wyposażonej w elementy chłodzące wykonane z materiałów przemiany fazowej; bielizny z funkcją termoregulacji mikroklimatu pod odzieżą, z elementami chłodzącymi w formie wkładów z materiałami przemiany fazowej, lub bielizny z systemem wentylacji, zasilanej powietrzem. Bielizna wyposażona jest w system monitorowania stanu fizjologicznego ratownika. Zarówno bielizna, jak i odzież zaprojektowano z myślą o komforcie pracy ratowników w warunkach zagrożeń oraz obciążenia cieplnego spowodowanego wysiłkiem fizycznym i mikroklimatem gorącym”.

Podczas SAWO 2018 dyplom dla tarnogórskiej fabryki odebrał Edward Guzy, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju „FASER” S.A.


Oprac. J. Talarczyk 

Na zdjęciach:

1. zestaw odzieży ochronnej i bielizny o właściwościach termoregulacyjnych dla ratowników górniczych.