„FASER” S.A. : Na międzynarodowym rynku.

„FASER” S.A. : Na międzynarodowym rynku

 

Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych „FASER” S.A.  od dawna jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowego rynku gospodarczego. Sprzęt ochronny układu oddechowego z tarnogórskiej fabryki jest eksportowany do 15 krajów. Jego nabywcami są firmy górnicze z: Anglii, Albanii, Bośni, Chile, Estonii, Hiszpanii, Kolumbii, Niemiec, Peru, Pakistanu, Serbii, Słowenii, Turcji, Węgier oraz Wietnamu. Drugi podstawowy asortyment produkcyjny – lampy nahełmne mają stałych użytkowników w 11 państwach: Albanii, Bułgarii, Bośni, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, Słowacji Szwecji, Turcji, Ukrainie.

„FASER” S.A. przede wszystkim jednak zaopatruje polskich pracowników górnictwa i hutnictwa, przemysłów: chemicznego, petrochemicznego, obronnego, stoczniowego oraz rolnictwa, a także straży pożarnej, ratownictwa górniczego i lecznictwa. Produkuje dla krajowych odbiorców ponad 30 rodzajów ochronnych urządzeń. Wśród nich jest aż 87 typów aparatów do ochrony układu oddechowego. Mało kto wie, że tarnogórska fabryka ma w swoim dorobku także unikatową produkcję medyczną, np. urządzenie do leczenia trudno gojących się ran, reduktorów do podawania tlenu, podkładek przeciwodleżynowych, elementów do sztucznego serca. Ponadto świadczy szereg specjalistycznych usług: konstrukcyjnych, badawczych, handlowych, jakościowych oraz wykonawczych. Realizuje m.in. zlecenia dotyczące produkcji wyrobów na wtryskarkę ARBURG ALLROUNDER 630S 2500-1300, obróbki skrawaniem oraz usługi galwaniczne. Jej wysoko wykwalifikowani specjaliści wykonują dokumentacje konstrukcyjną. W fabrycznej narzędziowni przygotowywane są metalowe formy wtryskowe i przyrządy do obróbki plastycznej i do obróbki wiórowej oraz narzędzia specjalne. Tarnogórska fabryka realizuje usługi w zakresie: frezowania na centrach obróbczych, szlifowania gwintów i narzędzi kształtowych.

slajd222

Szeroki zakres produkcyjny i usługowy nie może się obejść bez importu niektórych materiałów i komponentów. Do tarnogórskiej fabryki ze Szwajcarii jest sprowadzany węgiel aktywny. Z Niemiec importowane są tkaniny do produkcji niektórych elementów aparatów ucieczkowych, zwłaszcza worków oddechowych. Masa tlenotwórcza do sprzętu ochronnego dróg oddechowych jest dostarczana z Rosji i Chin. Wodorotlenek litu, niezbędny do produkcji pochłaniaczy dwutlenku węgla pochodzi z USA.

– W naszej działalności produkcyjnej i usługowej bazujemy przede wszystkim na współpracy z polskimi firmami. W coraz bardziej globalizującej się gospodarce trudno jednak obyć się bez importu. Odbiorcy naszych wyrobów mają rosnące wymagania i porównują urządzenia podobnego typy produkcji krajowej i zagranicznej. Istotna jest jakość i cena wszystkich materiałów – mówi Jacek Światek, prezes – dyrektor generalny „FASER” S.A.


Oprac. J. Talarczyk