„FASER” S.A. : Lato zagranicznych kontraktów

„FASER” S.A. :  Lato zagranicznych kontraktów

 

Wakacyjne miesiące dla pracowników Fabryki Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser SA mijały pod znakiem realizacji zagranicznych zamówień.

Na przełomie sierpnia i września do Wietnamu wysłano tysiąc Pochłaniaczy Ochronnych Górniczych – 8M. W tym roku dla wietnamskiego górnictwa z tarnogórskiej fabryki dostarczono już cztery tysiące tego typu sprzętu indywidualnej ochrony układu oddechowego. 28 września do Albanii wyjechało 140 pochłaniaczy do aparatów tlenowych roboczych W-70 oraz siedem sztuk tego typu aparatów. Wietnamskie zastępy ratownictwa górniczego od wielu lat są wyposażane w FASER-owskie specjalistyczne urządzenia do prowadzenia akacji ratowniczych. Na transport z Tarnowskich Gór do Francji czeka druga w tym roku dostawa lamp górniczych. 51 stanowisk (ładownica plus lampa) będzie montowanych przez specjalistów tarnogórskiej fabryki w głębinowej kopalni soli potasowej w Alzacji na początku października. Kontrakt do Francji jest realizowany w ramach współpracy z grupą Famur SA, oferującą kompleksowe usługi dla światowego górnictwa.

Aktywność FASER SA na międzynarodowym rynku gospodarczym została w tym roku nagrodzona prestiżowym tytułem i pucharem „Lider Polskiego Eksport”. Stowarzyszenie Eksporterów Polskich doceniło w ten sposób aktywność tarnogórskiej fabryki w systematycznym powiększaniu zagranicznej oferty i grona odbiorców swoich wyrobów poza granicami kraju. Sprzęt ochronny układu oddechowego (różnego typu aparaty ucieczkowe i pochłaniacze niebezpiecznych gazów) jest eksportowany do 15 krajów. Jego nabywcami są firmy górnicze z: Anglii, Albanii, Bośni, Chile, Estonii, Hiszpanii, Kolumbii, Niemiec, Peru, Pakistanu, Serbii, Słowenii, Turcji, Węgier oraz Wietnamu. A za pośrednictwem polskich spółek oferujących kompleksowe rozwiązania dla górnictwa także do Francji. Drugi podstawowy asortyment produkcyjny Faser SA – lampy nahełmne mają stałych użytkowników w 11 państwach: Albanii, Bułgarii, Bośni, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, Słowacji Szwecji, Turcji, Ukrainie.

 

Oprac. J. Talarczyk