„FASER” S.A. : Film instruktażowo-szkoleniowy do aparatu ATU-1

„FASER” S.A. : Film instruktażowo-szkoleniowy do aparatu ATU-1

Gotowy do rozpowszechniania jest film instruktażowo-szkoleniowy dla użytkowników aparatów ucieczkowych ATU-1 dla górników kopalń podziemnych, który jest najnowszym produktem w asortymencie sprzętu ochrony dróg oddechowych Faser SA. Tarnogórska fabryka produkuje m.in. 87 typów aparatów, w tym sześciu odmian aparatów ucieczkowych. Wszystkie mają certyfikat umożliwiający wprowadzenie tych wyrobów na rynek.

ATU-1 różni się od innych aparatów podobnego zastosowania dostępnych na rynku przede wszystkim dłuższym czasem użytkowania – 70 minut (gwarantowanym w certyfikacie). Umożliwia górnikom ewakuację ze strefy zagrożenia przy długich drogach ucieczki. W stanie spoczynku czas ochronnego działania tego aparatu wynosi aż 220 minut. Podczas testów fabrycznych oraz przeprowadzanych w kopalniach w warunkach rzeczywistych wycofania załogi z rejonu zagrożenia gazami niebezpiecznymi dla życia i zdrowia, ratownicy oddychali w tych aparatach bezpiecznie 95 minut. ATU-1 spełnia wymogi normy EN 13794:2002, przeszedł ekstremalne badania wyrobów prowadzone przez notyfikowane laboratoria.

atu-1

12 minutowy film instruktażowo-szkoleniowy dla użytkowników ATU-1 jest odpowiedzią na oczekiwania odbiorców. Przygotowano go w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Scenariusz i tekst lektorski przygotowali pracownicy Faser SA: Jacek Skorupa i Tomasz Kubik, których można zobaczyć także w charakterze aktorów demonstrujących budowę i zasady użytkowania aparatów. Film został zrealizowany przez AGStudio, czyli ekipę filmową wywodzącą się z Tarnowskich Gór, która zasłynęła m.in. najlepszym klipem roku 2014 w ocenie Eska Music.

Jacek Światek, prezes Faser SA często powtarza kontrahentom, że żaden aparat nie spełni swoich zadań jeżeli górnicy w sytuacji zagrożenia nie będą potrafili go otworzyć i prawidłowo zastosować. Muszą opanować tą pozornie prostą umiejętność na zasadzie odruchów bezwarunkowych, natychmiast czyli bez kombinowania i zastanowienia jak wyjąć aparat z obudowy, jak go założyć i uruchomić. Dlatego bardzo ważna jest jakość szkoleń górników dotyczących użytkowania aparatów. Nie wystarczy im opowiedzieć i pokazać jak one działają. Konieczne są treningi. W aparatach inaczej się oddycha niż normalnie, większe są opory powietrza przy wdechu i wydechu. Wyższa jest też temperatura wdychanego powietrza z aparatu. Nieprzygotowanego do tego człowieka, w sytuacjach bardzo stresowych, może to doprowadzić do stanu paniki i błędnego wrażenia, że się dusi i odrzucenia aparatu, który może ocalić mu życie.

– Oczywiście prowadzimy serwis i tradycyjne szkolenia dla odbiorców naszego sprzętu ochrony dróg oddechowych. Zdecydowaliśmy się na przygotowanie filmów instruktażowo-szkoleniowych do naszych wyrobów ponieważ zmieniają się oczekiwania użytkowników. Młodzi ludzie są przyzwyczajeni do multimedialnego przekazu informacji. Pamięć ludzka jest ulotna, kondycja psychofizyczna osób prowadzących szkolenia zależy od wielu czynników, a nam zależy na zapewnieniu takiego samego, wysokiego poziomu szkolenia wszystkim odbiorcom naszych wyrobów. Do filmu podczas szkoleń górników w kopalniach można w każdej chwili wrócić, elastycznie układać terminarz treningów do potrzeb załogi – mówi Jacek Świątek.

2-minutowe promo filmu instruktażowo-szkoleniowego do ATU-1 jest już dostępny na kanale tarnogórskiej fabryki na YouTube –

https://www.youtube.com/watch?v=-eq4lf29Cdg

 

Oprac. J. Talarczyk