„FASER” S.A. : Lampy górnicze „FASER” S.A. w Kopalni Srebra

„FASER” S.A. : Lampy górnicze dla Zabytkowej Kopalni Srebra

10 kwietnia br. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otrzymało od FASER SA 20 lamp nahełmnych bezprzewodowych typu CL-01P i tyle samo ładownic wielostanowiskowych. Będą stosowane w Zabytkowej Kopalni Srebra, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wczoraj (18 kwietnia) serwisanci tarnogórskiej fabryki zamontowali ładownice w miejscu ich użytkowania.

Lampy bezprzewodowe CL-01P przekazano Stowarzyszeniu na preferencyjnych warunkach, ponieważ będą służyły obsłudze ruchu turystycznego, a nie zwykłej działalności produkcyjnej. Wszystkie obiekty zabytkowe przemysłu wydobywczego na Górnym Śląsku, wśród nich ZKWK Guido i Sztolnia Luiza, są wyposażone w lampy wyprodukowane w tarnogórskiej fabryce. Są wykorzystywane również przez Sekcję Penetracji i Ochrony Podziemi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, w której pieczy są wielokilometrowe chodniki, sztolnie i komory po byłych kopalniach.

Małe Faserowskie lampki można stosować jako czołowe lub zakładać na hełm. To nowa generacją sprzętu oświetleniowego w ofercie tarnogórskiej fabryki. Są produkowane od 2015 r. Używają ich pracownicy wodociągów, kanalizacji, straży pożarnej. Przydają się również wędkarzom lubiący nocne połowy i amatorom górskich lub leśnych wędrówek po zmroku. Ale nie noszą ich polscy górnicy węgla kamiennego, ponieważ nie mają urządzenia lokalizacyjnego, a nie wszystkim użytkownikom jest on potrzebny. Dla kopalń węgla kamiennego Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych „FASER” S.A. ma trzy inne lampy nahełmne oraz sygnalizacyjne i ognioszczelne.

 


Oprac. J. Talarczyk 

Na zdjęciach:

1. Jerzy Pyka, dyrektor ds handlowych Faser SA (pierwszy z lewej) przekazał lampy CL-01P i ładownice dla Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
2. Serwisanci „FASER” S.A. zamontowali przekazany sprzęt w Zabytkowej Kopalni Srebra.